Eesti English Russian

Neerude talitlus

Inimestel on harilikult kaks neeru, mis asetsevad kahel pool selgroogu, viimase roide kõrgusel. Täiskasvanutel on kumbki neer umbes kokkupigistatud rusika suurune, kuni 12 cm pikk ja kaalub ligikaudu 180 grammi.

Neerud on organismi filtersüsteem. Neerud puhastavad verd, filtreerides välja jääkained (mürgised) ja reguleerides keha vedeliku tasakaalu.Seda ülesannet täidavad nad uriini moodustamise teel. Meie toit sisaldab palju erinevaid sooli ja mineraale, mis on hea tervise jaoks olulised. Siiski ei vaja meie organism kõiki soolasid ja neerude töö on elimineerida kõik mittevajalik uriini. Uriin koguneb neerude keskosas (peamises osas) ja liigub läbi ureetri alla põide. Iga päev toodavad neerud 1-2 liitrit uriini. Neerud mitte ainult ei teosta “puhastus”funktsiooni, vaid aitavad ka kaasa happe-leeliselise tasakaalu säilitamisele ja hormoonide tootmisele. 

Hormoonid aitavad luuüdil moodustada hapnikku transportivaid punaseid vereliblesid, neerud toodavad D-vitamiini, millest sõltub luude tugevus, ka reguleerivad neerud vererõhku ja – mahtu.

Enamus inimesi võib täisväärtuslikult elada ka siis, kui on säilinud 15 % neerude funktsioonist. Siiski pole täieliku neerupuudulikkuse puhul meie neerud enam võimelised eritama uriini toksilisi jääkaineid. Jääkainete tase veres tõuseb ja me haigestume.


Sisestused puuduvad