Eesti English Russian

Neerupuudulikkus

Neerupuudulikkuse tüübid

Neerupuudulikkust on kahte tüüpi: neerutraumast põhjustatud äge neerupuudulikkus ja krooniline neerupuudulikkus.
Neerutraumast põhjustatud äge neerupuudulikkus võib tekkida raskepärase verekaotuse tagajärjel, mis on tekkinud liiklusõnnetuse või pika operatsiooni tulemusena. See võib olla põhjustatud ka tugevate põletuste või mürgituste tagajärjel.

Sellistes olukordades dialüüsravi (dialüüs on arstiteaduslik termin, tähistamaks jääkainete filtreerimist ja liigse vedeliku eemaldamist kehast, millega neerud enam hakkama ei saa) võib olla hädavajalik ainult ajutiselt, kuni otsene kriis on möödas. Sel puhul võib neerude töö lühikeseks ajaks peatuda ja siis osaliselt või täielikult taastuda.
Krooniline neerupuudulikkus on progresseeruv seisund, mille puhul neerud kahjustuvad aastate jooksul pöördumatult. Selline seisund võib tekkida infektsiooni, diabeedi või päriliku arenguhäire tagajärjel.

Kaugelearenenud neerupuudulikkus on lõppstaadiumis neeruhaigus ja selle puhul pole oma neerud enam võimelised funktsioneerima.

Predialüüs – madal valgudieet

Patsiendile määratakse madal valgudieet, kui neerude tegevusest on säilinud ainult 10% normaalsest funktsioonist.
Predialüüs on ajaperiood, kus patsiendil on välja kujunenud krooniline neerupuudulikkus, kuid ta ei vaja veel ainevahetuse jääkproduktide eemaldamist dialüüsiga. Et vähendada jääkproduktide kogunemist organismis, siis soovitatakse spetsiaalset madalat valgudieeti. See tähendab, et peab vähendama valku sisaldavate toiduainete tarbimist.

Naatriumi ja kaaliumi sisaldavate toiduainete vajadus on individuaalne, seepärast on vajalik konsulteerida arstiga.
Valku leidub kala-,muna-,liha-ja piimatoodetes. Piirata tuleks eriti loomse valgu tarbimist.
Naatriumi sisaldub lauasoolas, mis seob organismis vedelikku.
Kaaliumi leidub paljudes toiduainetes, eriti värsketes puu-ja köögiviljades, samuti mahlades. Kõrge kaaliumi tase veres mõjub südametegevusele.

Dieedi kestuse aeg varieerub.
Järgides hoolikalt koostatud dieeti võib edasi lükata dialüüsravi algust.Sisestused puuduvad