Eesti English Russian

Peritoneaaldialüüs (PD)

Peritoneaaldialüüsi puhul kasutatakse jääkainete verest eemaldamiseks kõhukelme (õhuke kelme, mis ümbritseb kõhuõõnt ja soolestikku) filtreerimisomadusi.

1,5-2 liitrit dialüüsilahust lastakse voolata läbi kateetri kõhuõõnde ja vahetatakse uue vastu 4-5 korda ööpäevas.
Kõhuõõnes olev lahus tõmbab enesesse vedelikku ja jääkaineid.

Peritoneaaldialüüsi alustamisele eelneb väike operatsioon, mille ajal kõhuõõnde paigutatakse väike pehme silikoonplastist kateeter.Osa kateetrist jääb kehast väljapoole, kuid seda saab riietega hõlpsasti varjata.
Sellist dialüüsimeetodit kasutatakse tavaliselt väikeste laste, diabeetikute ja eakamate patsientide puhul.


Peritoneaaldialüüsi tüübid

Peritoneaaldialüüsi on kahte tüüpi:

· CAPD ehk pidev ambulatoorne peritoneaaldialüüs, mille puhul kotivahetus toimub käsitsi.
· APD ehk automaatne peritoneaaldialüüs, mille puhul kotivahetuse sooritab aparaat.

CAPD –Kotivahetuse võib sooritada mistahes puhtas kohas, kodus, töökohas, koolis või puhkusel olles.
Jääkainetega küllastunud lahus lastakse kõhuõõnest välja voolata ning uus lahus juhitakse sisse. Enamik CAPD-patsiente vajavad nelja kotivahetust päevas. CAPD-ravi korral on võimalik teha seda ise kodus. Ravigraafik on paindlik ja selle võib kavandada vastavalt oma vajadustele. CAPD õppimiseks kulub tavaliselt paar nädalat. Piirangud toitumisel ja vedelike tarbimisel on tavaliselt väiksemad kui hemodialüüsi korral.

Kotivahetuseks tuleb iga päev aega leida. CAPD – raviga kaasneb väike infektsioonioht, tõusta võib ka kehakaal, möödapääsmatu on püsiv kateeter.

APD – nagu ütleb juba nimi, sooritab automaatse peritoneaaldialüüsi puhul kotivahetuse aparaat. Dialüüs toimub kodus öösel magamise ajal. APD-aparaat teostab kotivahetuse ühtlaste vaheaegadega, laseb välja voolata kasutatud lahusel ja täidab kõhuõõne uue lahusega.

Dialüüsiaeg on 8-10 tundi.

APD-seadmed on lihtsad ja ohutud, neid võib kasutada igal pool, kus on olemas maandatud pistikupesa.
APD-ravi korral ei ole päeval vaja kotti vahetada, kui ollakse ühendatud aparaadi külge igal ööl. APD muudab tööl ja koolis käimise lihtsaks.


Sisestused puuduvad