Eesti English Russian

Elu dialüüsiga ja dialüüsiaegne toitumine

Enamus dialüüsipatsiente tulevad toime normaalsete töökohustustega ja igapäevaste koduste toimetustega.
Olles dialüüsipatsient ei tähenda, et peab loobuma spordist või mõnest muust vaba aja veetmisest. Vastupidi, tuleb elada mõistlikult aktiivset elu, et hoida end heas vormis ja tunda ennast tervemana!

Soovitatavateks liikumisviisideks on kõndimine, jalgrattasõit ja ujumine.
Uus dieet erineb suuresti madalast valgudieedist, mida seni on tulnud järgida. Olgugi, et dialüüsidieet sisaldab rohkesti normaalset toitu, on selles mõned “punktid”, millele oleks vaja pöörata tähelepanu.

Süüa tuleks piisavalt valku sisaldavaid toiduaineid (kala, liha, muna). Toit peab sisaldama küllaldaselt energiat, mistõttu eelistada tuleks süsivesikuid sisaldavaid toiduaineid. Dialüüsipatsiendi energiavajadus on sageli suurem kui keskmise inimese energiavajadus.

Soovitatav vedelikuhulk päevas on tavaliselt pool liitrit rohkem kui on uriinihulga kogus. Vedeliku piiramine on tähtsaim ja koormavaim aspekt dialüüsipatsientidele, kuid see sõltub neerude jääkfunktsioonist.
Piirata tuleks kaaliumi, naatriumi ja fosfori (väikesed luised kalad ja piimatooted) sisaldavate toiduainete tarbimist. Normaalne sool sisaldab naatriumi, mis seob vett organismis. Kui tarbitakse liiga palju soola, siis tekib janu ja on raske säilitada lubatavat vedeliku tarbimise taset.

Kaaliumi leidub paljudes toiduainetes: sokolaadis, pähklites, puuviljamahlades, banaanides, mustsõstardes, kuivatatud puuviljades. Kõrge kaaliumi tase veres mõjub südametegevusele ja äärmisel juhul võib lõpetada südame funktsioneerimise.

Kõrge fosfori tase veres võib tekitada luumurde.

Kuna dialüüs ei asenda kõiki neerufunktsioone, siis tuleks täiendada oma dieeti vitamiinipreparaatide ja kindlate ravimitega.

Kui neerud lõpetavad funktsioneerimise, hakkab inimene sõltuma dialüüsravist kogu oma edasise eluaja või kuni selle ajani, kuni saab siirdatud.


Sisestused puuduvad